Diğer Sıkça Sorulan Sorular

Sayıcılar Termostat

Termostat - Sıkça Sorulan Sorular

Termostatlar nasıl On-Off kontrol moduna alınır?
ENDA ETC, EPC, EUC referanslı kontrol cihazlarımız fabrika ayarlarında PID kontrol modunda cihaz belirli zaman aralıklarla devreye girip çıkar ve sistemi sabit değerde tutmaya çalışır. Eğer cihazın On-Off yani ayarlanan set değerine kadar sürekli çıkış vermesi, set değerine gelince çıkışı kesmesi ve Chys parametresine giren değer kadar geriye düşünce tekrar açması istenirse Cono menüsünün altındaki Pb değeri 0 yapılmalıdır.
Termostat ürünlerde self-tune işlemi nasıl yapılır?

PID kontrol formuna sahip chazlarımızda kontrol edilen sistemin istenilen set değerinde sabit tutulailmes için PID parametrelerinin, uygulanan sisteme göre ayarlanması gerekir. Bu değerlerin manuel olarak bulunabilmesi ve girilebilmesi zordur. Bu durumdacihazlarımızda bulunan Self-tune işlemi ile PID parametreleri sisteme uygun şekilde cihaz taafındn bulunabilir.

Selftune işlemine başlamadan önce;

Sistem tamamen çalışır vaziyette olmalı,

Selftune başlama sırasında ölçülen sıcaklık set değerinin %60dan küçük olmalıdır. Mesela set değeri 100 derece ise ölçülen sıcaklık en fazla 60 derece olmalı,

Selftune işlemine başlamadan önce Pb değerinin 0dan farklı bir değerde olduğundan emin olunmalıdır.

Termostat sensör seçimi nasıl yapılır?
Sıcaklık kontrol cihazlarımızdan bazıları multi girişlidir. Yani farklı tip sensörleri okuyabilir. Cihza bağlanan sensör, cihaz parametrelerden seçilmesi gerekir. Sensör tipi seçimi:
Encoder ile sayma yapılıken dikkat edilmesi gerekenler
Input type (giriş tipi) parametresi Up-dn Ph-1 seçilmeli. Sensör type parametresi "Enco" seçilmeli ve frekans değeri yeterince yüksek tutulmalıdır.
Please choose your preferred language.
Switch to English